تبلیغات
وبلاگ من - ممنوعیت یک اگهی به دلیل لاغری زیاد مانکن

ممنوعیت یک اگهی به دلیل لاغری زیاد مانکن

چهارشنبه 9 تیر 1395 11:20 ق.ظ

 

آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

 • آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  موقعیت غار شاپور

  به فاصله 12 کیلومتر از شهر کازرون به سوی شیراز در استان فارس، شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. در مقابل بیشاپور دره زیبایی است که به آن تنگ چوگان گفته میشود. جاده آسفالته به طول 6 کیلومتر دره را به روستای تنگ چوگان متصل میکند، از این روستا با 5/1 ساعت کوهپیمایی میتوانیم به دهانه غار برسیم.

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  غار شاپور بر روی دیواره کوهی که دشت تنگ چوگان را به شکل نیم دایره در بر گرفته، زایش یافته است

  ساختمان غار شاپور

  غار، درون کوهی با کانیهای زایش یافته است. دهانه غار طولی برابر با 30 متر و ارتفاعی برابر با 15 متر دارد. قبل از ورود به درون غار در سمت چپ دخمهای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است. حدود 10 متر بعد از ورودی غار مجسمه 7 متری شاپور اول ساسانی جلوه گری میکند.

  غار از چند بخش تشکیل شده است: بخش اول نسبتاً هموار است و با طولی حدود 80 متر به لبه پرتگاهی منتهی میشود. دو طرف دیوارهای این بخش را حجاری و صاف، و گویا برای کندن نقشهای برجسته و یا نوشتن آماده کرده بودند که نیمه تمام ماندهاند و بر روی تاقچههای بزرگ آنها چیزی به چشم نمی خورد.

  در سمت چپ انتهای این بخش دو آب انبار به فاصله 5/0 متر از هم در داخل سنگ کندهاند که هر یک حدود یک متر عمق دارد.ابعاد یکی 4×3 متر و دیگری 5/1×2 متر است و هر دو پلهای برای دسترسی به آب دارند. آبی که از سقف به کف غار میچکیده در این حوضها جمع میشده و نیاز ساکنان را تأمین میکرده است.

  در سمت چپ آب انبارها یک آبشار سنگ زیبا و در پشت آن زیباترین چکنده و چکیدههای بزرگ به چشم میخورند. سپس گودالی بسیار بزرگ به قطر تقریبی 100 متر، که نسبت به کف تالار اول حدود 30 متر عمق دارد، قرار دارد که بیننده را به یاد دریاچهای خشک شده میاندازد.

  برای ورود به انتهای غار باید از پرتگاه بگذریم و با صعود از سربالایی گودال وارد دالان نسبتاً وسیع دیگری شویم.در انتهای سمت چپ گودال، محلی مسطح قرار گرفته که بخشی از آن دست ساخته است و گویا محل ذبح قربانی و اجرای مراسم بوده.

  سقف غار در این تالار حدود 40 متر و بلندترین فضای آن است. با گذر از این تالار وارد دالانی وسیع میشویم که تا انتهای غار ادامه دارد. طول غار از دهانه تا انتها حدود 450 متر است. غار دو شعبه دیگر دارد که از چندان وسعیت برخوردار نیستند. 

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران 

  غار شاپور، درون کوهی با کانیهای زایش یافته است

  ویژگی های غار شاپور

  غار شاپور از غارهای تاریخی بسیار پراهمیت ایران است. به نظر میرسد غار قبل از دوران ساسانیان از مکانهای مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده و به مانند غار باباجابر و نیاسر مراسمی در آن جا انجام میشده است. از آن جا که اردشیر و شاپور اول روش وحدت مذهبی را میان مردم اجرا میکردند،

  از این رو اردشیر برای محو اعتقادات گذشته مردم منطقه نیاسر، آتشکدهای بزرگ هم جوار غار نیاسر میسازد و شاپور هم دستور ساختن مجسمه اش را درون این غار میدهد. پژوهش باستان شناسی بیشتر در هر دو غار، مسئله را روشن خواهد ساخت.   

  تصاویر غار شاپور

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  دهانه غار  شاپور طولی برابر با 30 متر و ارتفاعی برابر با 15 متر دارد

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران    آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  غار  شاپور قبل از دوران ساسانیان از مکانهای مذهبی و آیینی ساکنان آن منطقه بوده است

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  قبل از ورود به درون غار شاپور، در سمت چپ دخمهای قرار دارد که بخشی از آن دست ساخته است

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  حدود 10 متر بعد از ورودی غار شاپورر، مجسمه 7 متری شاپور اول ساسانی جلوه گری میکند

  آشنایی درباره غار شاپور از غارهای تاریخی ایران

  منبع:seeiran.ir


 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.